Wystawa Anny Jędrzejec w PSP w Rozniszewie


Wernisaż odbył się dziś, o godzinie 12. Na wystawie Ania prezen­towała grafiki, batik oraz malarstwo.Poprowadziła również krótkie warsztaty dla małych uczestników wystawy, którzy z niesa­mowitym zapałem zabrali się do pracy artystycznej. Poniżej zdjęcia z wesołego przed­się­wzięcia ;)

Kim jestem? Anna Jędrzejec, ur. 20.12.1986. Batiku nauczyłam się w 1999, kiedy to w Pałacu Dzieci i Młodzieży w Warszawie pojawiły się zajęcia z batiku prowadzone przez panią Kamilę Guzal. Po kilku latach zostałam asystentką na tych zajęciach. Od samego początku pokochałam tę nietypową technikę artystyczną i uprawiam ją po dziś dzień.

Na studia poszłam na warszawską Akademię Sztuk Pięknych, na Wydział Grafiki. W 2010 zrobiłam dyplom z ilustracji u prof. Zygmunta Januszew­skiego oraz aneks do dyplomu z techniki batiku na Wydziale Malarstwa, u pani prof. Doroty Grynczel. W tej chwili po za batikiem zajmuję się też tradycyjną grafiką warsz­tatową, malarstwem i rysunkiem.

Czym jest BATIK?
Batik jest techniką zdobniczą pochodzącą z Indonezji. Dzięki niej tworzone są zazwyczaj piękne kolorowe wzory na tkaninie przy pomocy wosku i barwników. Ta technika umożliwia też tworzenie dwustronnych prac, które nie muszą służyć tylko jako obrazy na ścianie. Sama technika jest bardzo prosta i przyjemna. Podstawą batiku jest gorący wosk. Nakłada się go na tkaninę (może być też papier, drewno czy inny podkład) w miejsca, które mają zachować obecny kolor podłoża na którym pracujemy. Następnie wkłada się ją do barwnika, który zmieni kolor nieza­bez­pie­czonej woskiem części tkaniny. Później już tylko powtarza się ten proces aż do skończenia pracy.

Batiki – czyli prace wykonane techniką batiku, mogą być użyte jako tkaniny, obrazy, rolety, zasłony, ekrany, karnisze, zakładki do książek, podkładki pod kubki i talerze, serwetki, obrusy, opakowania, naszywki na torby i ubrania i t.p.

O co chodzi?
Moja praca twórcza ciągle krąży wokół tego, co nazywam „zachwytem dnia codziennego”. Niektórzy ludzie posiadają umiejętność spojrzenia na rzeczy, miejsca, ludzi, które są czymś normalnym, elementem codziennej rutyny, w taki sposób jakby widzieli je po raz pierwszy. I zachwycają się tym. Mogę się poszczycić tym, że należę do tej grupy ludzi. Dla mnie nawet najbardziej zwykła czynność czy przedmiot ma w sobie jakieś ukryte piękno. Miejsce, które odwie­dzałam setki razy wciąż mogą mnie czymś zaskoczyć. Dlatego też moje prace są swoistym przeło­żeniem tych uczuć na język plastyczny. Największym moi sukcesem byłoby gdyby ludzie widząc moje prace zaczęli i w swoim życiu trochę więcej dostrzegać. I żaby się tym zachwycili.

Pracę na tej wystawie krążą dookoła tematu natury. Jest to wynik połączenia mojego „zachwytu” nad przed­miotami użytkowymi ze swoistą fascynacją naturą. Inspirację czerpałam z moich podróży po Polsce i świecie oraz z literatury, zwłaszcza dziecięcej. Między innymi, moje prace dużo zawdzięczają jednemu z najsłyn­niejszych znawcy baśni dla dzieci — Bruno Bettelheim’owi, według którego las w dawnych baśniach symbo­lizuję dziecięcą podświa­domość. W mojej podświa­domości najwi­doczniej czyhają nie demony i czarownice, ale krzesła, stoły i łóżka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv